Thursday, November 15, 2012

Yesterday's Nichols & Apple Market Shopping Trips!!

Yesterday, I tried to catch up on some coupon clipping (I was way behind), but there are some awesome sales this week and I definitely wanted to stock up while I had the chance at the great prices!

We went to Apple Market and Nichols and I did one transaction at each store.  However, since there was so much stuff, I just put it all in one picture to make my job of getting it out and putting it back away a little easier!  :)  Here's what we bought at both stores together:


Nichols:

(1) Purex Laundry Detergent, $4.99--price matched to May's for $2.50--used $1/1 from All You Mag = $.50!

(2) Kraft Shredded Cheese, $2.00 each--used $1/2 previously available = $1.00 each

(2) Old Orchard Apple Juice, $2.29--price matched to Apple Market for $1.29--used $1/2 HERE = $.29 each

(1) Minute Maid Pure Squeezed Orange Juice, $2.99--used $.75/1 HERE = $1.49

(2) Kraft Chunk Cheese, $2.00--used $1/2 previously available = $1.00 each

(4) Nestle Morsels, $2.49 each--used (1) $.75/2 from inserts and (1) $.50/2 HERE = $1.74 for 2 and $1.99 for 2

(2) Marshmallows, $.89--used $.50/2 previously available = $.39 each

Jimmy Dean Sausage, $1.99--used $1/2 HERE = $.99 each

(2) Town House Crackers, $1.79--used $1/2 tearpad in store = $.79 each

(5) Swanson Canned Broth, $.60--used $.40/5 = $.44 each

(2) Velveeta Shells & Cheese, $1.99 each--used $1/2 previously available = $.99 each

(2) Bumble Bee Tuna, $1.27 each--used $1/2 HERE = $.27 each

(1) Miracle Whip, $2.99--price matched to Dollar General for $2.50--used $1/1 previously available = $.50

(1) Rhodes Rolls, $2.00-used $.55/1 from inserts = $.90

(1) Country Crock, $2.50--used $1/1 from inserts = $.50

(4) Libby's Corn, price matched to Dollar General for $.60--used $1/4 previously available = $.10 each

(8) Del Monte Green Beans, $.69--used $1/8 HERE = $.44 each


Total amount BEFORE coupons and price matching :: $72.40

Total amount AFTER coupons and price matching :: $36.76



Apple Market ::

(4) Hefty Plates, $2.00 each--used $1/2 from inserts = $1.00 each

(2) Tombstone Pizzas, $.3.50--used $.75/1 previously available = $2.00

(2) Kraft Shredded Cheese, $2.50 each--used $1/2 previously available = $1.50 each

(2) Old Orchard Apple Juice, $1.29--used $1/2 HERE = $.29 each 

(2) Minute Maid Pure Squeezed Orange Juice, $2.99--used $.75/1 HERE = $.1.49 each

(4) Nestle Morsels, $2.49 each--used (1) $.75/2 from inserts and (1) $.50/2 HERE = $1.74 for 2 and $1.99 for 2

(2) Town House Crackers, $1.78--used $1/2 tearpad in store = $.78 each

(2) Club Crackers, $1.78--used $1/2 previously available = $.78 each

(5) Swanson Canned Broth, $.60--used $.40/5 = $.44 each

(8) Del Monte Green Beans, $.69--used $1/8 HERE = $.44 each

(8) Cream of Chicken, $1.09--used $1/4 HERE = $.59 each

(2) C&H Sugar, $2.49--used $1/2 HERE = $1.49 each

(2) Rhodes Rolls, $2.00 each--used $.55/1 from inserts = $.90 each


Total amount BEFORE coupons :: $80.58

Total amount AFTER coupons :: $46.28


That means my total at both stores came to ONLY $73.35 (plus $9.69 tax) for a whopping $152.98 worth of items!  I was needing to stock up on a lot of this so I'm super excited with this total for the amount of stuff I was able to get!













Enter your email address:


Delivered by FeedBurner
This post may contain affiliate links. Read my disclosure policy here.   Get our toolbar!

No comments:

Post a Comment