Monday, August 11, 2014

Price Match at Nichols (Week of August 10th-16th)


                                

Some of you probably already know that Nichols has a price matching policy.  This, in my opinion, is the number one best way to save money in Ada.  You can price match any local ad and then use your coupons (which still double) to rack up some major savings. 


Here’s a quick overview of how it works:

**You must use a local ad.  If you are shopping at a Nichols store in another town besides Ada, you can only use ads to stores that are local to your town.  My matchups will reflect Ada local stores.

**You must bring the ad with you to the checkout line.  You will be asked to cut out the part of the ad that you are matching and give it to the cashier.

**The item must be the exact same brand, size, variety, etc in order to be price matched.  They do not match price per pound items such as meat or fruit, however, if it is meat or fruit with a fixed price feel free to match it.

**Nichols no longer price matches Walgreens due to their loyalty program.

**You will need to be organized and be ready to tell the cashier the price of the item you are matching before he/she scans it.  I recommend you printing this list or making your own to have it handy in the checkout line so you’re not fumbling through all the ads.  (although you still need them to show the cashier).


It may sound like a lot of work, but you’ll be consistently saving a lot of money!  Yes, you can price match at Walmart, but they sure don’t double the coupon on top of the price match savings!  Price matching when paired with double coupons is the best of the best when it comes to saving money!


Save-a-Lot (Ad Aug 10th- Aug 26th)

Watermelon, $2.99
Peaches, Plums or Nectarines, $.99/lb

Jif Creamy Peanut Butter, $1.99
$0.50/1 JIF Peanut Butter or Whips Product, exp. 9/13/14 (RP 07/13/14 R)
Final Price = $.99 (coupon is regional, we may not have received it)

Avocados, $.25

Red or White Seedless Grapes, $.89/lb

Totino’s Party Pizza, $.89
Final Price = $.39 each!


Walmart (Ad Aug. 10th-Aug. 16th)

Fiber One Streusel Bars 5 Pack, $2.98
Final Price = $1.78

Pillsbury Toaster Strudel Pastries, $2.00
Final Price = $1.50 each wyb 2

Progresso Soup, $1.88
Final Price = $1.38 each wyb 2


Chicken Helper Ultimates, $1.98
$1/3 Hamburger Helper or Ultimate Helper Home Cooked Skillet Dish, exp. 9/27/14 (SS 08/03/14)
Final Price = $1.31 each wyb 3

Old El Paso Stand ‘N Stuff Tortilla Shells, $2.48
Final Price = $.98

Old El Paso Taco Diner Kit Twin Pack (if Nichols carries this), $4.00
Final Price = $2.50

Jimmy Dean Pancakes & Sausage on a stick, $6.96
$0.75/1 Jimmy Dean Pancakes & Sausage Product, exp. 8/31/14 (RP 08/03/14 #2) DND
Final Price = $6.21

Silk Vanilla Almondmilk, Unsweetened Almondmilk, or Almond Coconut Original Blend, $3.00
Final Price = $1.00

Honey Bunches of Oats with Almonds Value Size, 27oz, $3.98
$1/2 Honey Bunches of Oats Cereal or Granola, exp. 9/21/14 (SS 08/10/14)
Final Price = $2.98 each wyb 2

Jif Hazelnut Spread, $2.98
$1.50/1 Jif Hazelnut Spread, exp. 8/31/14 (RP 06/15/14 R)
Final Price = $1.48

Snack Pack Creamy Chocolate Pudding, $1.00 (4 pack)
$1/4 Snack Pack Pudding or Gel, exp. 9/21/14 (SS 08/10/14)
Final Price = $.50 each wyb 4

Keebler Fudge Stripes Original Cookies, $1.98
$1/3 Keebler Cookies, exp. 9/14/14 (RP 08/03/14 R)
Final Price = $.48

Bagel Bites Pepperoni Pizza Bagels, (18 count), $3.50
Final Price = $2.50

Delimex Beef Taquitos, (23ct), $4.98
Final Price = $2.98

State Fair Classic Corn Dogs, 22 Pack, $8.88
Final Price = $7.78



Dollar General (Ad Aug. 10th-17th)

Era 50oz or Tide Simply Clean & Fresh 40oz liquid laundry detergent, $2.95
$0.50/1 Gain Detergent or Fabric Enhancer or Era or Cheer Detergent, exp. 8/31/14 (RP 07/13/14)
$1/2 Gain Detergent or Fabric Enhancer or Era or Cheer Detergent, exp. 8/31/14 (RP 07/13/14)
Final Price = $1.95

Sparkle Paper Towels 6 Rolls, $4.00
$1/1 Sparkle Paper Towels Package, exp. 9/3/14 (RP 08/03/14)
Final Price = $2.00

Cottonelle Bath Tissue 12 Big Rolls, $5.00
$1 off Cottonelle Toliet Paper, exp. 9/13/14 (SS 08/10/14)
Final Price = $3.00

Wonderful Pistachios 8oz, $5.00
Final Price = $4.00

Jif Peanut Butter Cream or Extra Crunhy 16oz, $1.85
$0.50/1 JIF Peanut Butter or Whips Product, exp. 9/13/14 (RP 07/13/14 R)
Final Price = $.85 (coupon is regional, we may not have received it)

Windex Glass Cleaner, $3.00
Final Price =$ 2.00 each wyb 2

Garnier Fructis Shampoo or Conditioner, $3.00
$1/1 Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, exp. 9/6/14 (RP 08/10/14)
Final Price = $1.00

Garnier Fructis Style Products, $3.50
$1/1 Garnier Fructis Style Product, exp. 9/6/14 (RP 07/13/14)
Final Price = $1.50

Zest Bar Soap 6ct or Body Wash 18oz, $2.50
$0.50/1 Zest Bars, exp. 9/14/14 (SS 08/03/14)
$0.50/1 Zest Body Wash, exp. 9/14/14 (SS 08/03/14)
Final Price = $1.50

Stayfree Maxi 16-24ct, $3.00
$1/1 Stayfree Product, exp. 9/7/14 (SS 07/27/14)
Final Price = $1.00


Family Dollar (Aug. 10th-16th)

Pringles, $1.50
$1/4 Pringles Full Size Cans, exp. 9/14/14 (RP 08/03/14 R)
Final Price = $1.00 each wyb 4

Kellogg’s Frosted Flakes or Froot Loops, $4.00 (Value Size 21.7-26.8oz)
$1/3 Kellogg's Krave, Frosted Flakes, Apple Jacks, Froot Loops, Corn Pops, Honey Smacks or Frosted Mini Wheats Little Bites Cereal, exp. 9/7/14 (RP 07/27/14 R)
Final Price = $3.00 each wyb 2

General Mills Cereals, $2.50
Check inserts
Final Price As low as $.80 for Trix! 

Velveeta Shells & Cheese, $2.00
$1.00 off (1) VELVEETA Shells & Cheese Dinners (note this prints with a Walmart logo so Nichols will NOT accept it, you’ll be better off taking it to Walmart to price match this one)
Final Price = $1.00 when price matched at Walmart

Ragu Pasta Sauce, $1.50
$0.40/2 Ragu Product, exp. 8/24/14 (RP 07/27/14 #2)
Final Price = $1.10 each wyb 2

Duracell CopperTop Batteries, $3.50
$1.50 off Duracell AA/AAA Coppertop or Quantum wyb C/D Coppertop or Quantum, exp. 8/31/14 (P&G 07/27/14)
Final Price = $2.00

Aussie Shampoo or Conditioner, $3.00
$3/2 Aussie Shampoo, Conditioner or Styling Product, exp. 8/31/14 (P&G 07/27/14)
Final Price = $1.50 each wyb 2

Luvs Jumbo Pack Diapers, $7.00
Final Price = $6.00

Gain Detergent, $5.00
$1/1 Gain Detergent or Fabric Enhancer, exp. 9/30/14 (RP 08/10/14)
Final Price = $3.00

Charmin Ultra Strong 4 Mega Rolls, or Basic 12 Big Squeeze Rolls, $5.00
$0.25/1 Charmin Product, exp. 8/31/14 (P&G 07/27/14)
$1/1 from facebook promotion
Final Price = $3.00

Bounty 2 Huge Rolls or Basic 8 Regular Rolls, $5.00
$0.25/1 Bounty Towel or Napkins, exp. 8/31/14 (P&G 07/27/14)
Final Price = $4.50

Gain Flings or Tide Pods, $4.50
$1/1 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Bursts or Gain Fireworks, exp. 9/30/14 (RP 08/10/14)
Final Price = $2.50

Downy Unstopables, Gain Fireworks, or Bounce Cursts, $5.00
$1/1 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Bursts or Gain Fireworks, exp. 9/30/14 (RP 08/10/14)
Final Price = $3.00

Bounty Basic 1 Regular Roll, $.90
$0.25/1 Bounty Towel or Napkins, exp. 8/31/14 (P&G 07/27/14)
Final Price = $.40

Cascade 16ct, $3.50
Final Price = $2.40

Febreze Air Effects, $2.75

Final Price = $1. 25


APPLE MARKET (Ad Aug. 13th-19th)

Planters Peanut Butter, $1.99
$1/2 Planters Nuts or Peanut Butter, exp. 8/31/14 (SS 06/29/14) DND
Final Price = $1.49 each wyb 2

Libby’s Canned Veggies, $.65
Final Price = $.15 each wyb 4

Hiland Cottage Cheese, $2.29
$0.50/1 Hiland Cottage Cheese, exp. 8/30/14 (SS 06/01/14 R)
Final Price = $1.29

Blue Bell Ice Cream, $4.99
Final Price = $2.99

Honeysuckle Ground Turkey, $2.99/lb
Final Price = $.99

Progresso Soup, $2.19
Final Price = $1.69 each wyb 2

Del Monte Fruit Cups, $2.49
$.75/1 previously available
Final Price = $.99

Old El Paso Dinner Kits, $2.79
Final Price = $1.29

State Fair Corn Dogs, $6.59
Final Price = $5.49

Quilted Northern Bath Tissue 12 Double Roll, $7.49
$0.45/1 Quilted Northern Bath Tissue, exp. 9/3/14 (RP 08/03/14)
Final Price = $6.59

Laughing Cow Babybel Cheese, $2.99
Final Price = $.99!




This post may contain affiliate links. Read my disclosure policy here.  

No comments:

Post a Comment