Wednesday, August 13, 2014

Today's Shopping Trip :: 63% Savings!


We ran into Nichols this morning for some major price matching and couponing! My list was a little longer than usual and I had some extra coupons to stack on some things which helped with more savings!  

Here's what we bought:



(2) GE Light Bulbs, $2.39 each--used $1/1 HERE = $.39 each

(4) Red Baron Pizzas, $2.99 each--used $1/2 HERE = $1.99 each

(1) Scrubbing Bubbles, $4.50--price matched Dollar General $2.75--used $1/1 HERE = $.75

(2) Windex, $3.80--price matched to Dollar General for $3.00--used $1/2 HERE = $2.00 each (not the best price, but I was completely out)

(1) Best Choice Chicken Breasts, 3lb bag $5.99

(1) Red Grapes, $1.95/lb--price matched to Save-a-Lot for $.89/lb = $1.74--used $1/1 on produce coupon wyb General Mills Cereal from Back to School flyer in store = FREE

(8) Totino's Pizzas, $1.25--price matched to Save-a-Lot $.89--used $1/4 HERE = $.39 each

(2) Sprout Baby Food Squeeze Pouches, $1.69--used $1/1 HERE = FREE

(1) Charmin Basic 12 Double Rolls, $6.29--price matched to Family Dollar for $5--used $1/1 facebook promotion = $3.00

(4) Pillsbury Toaster Strudel, $1.67--used $.50/2 HERE = $1.17 each

(2) Hidden Valley Ranch Seasoning Mixes, $1.75--used $1/2 from inserts = $.75 each

(2) Chinet Napkins, $1.69--used $1/1 previously available = FREE

(4) Starkist Tuna Pouches, $1.25--used $1/2 HERE = $.25

(1) Crayola Crayons, $.50--used $1/1 School Supplies wyb Rice Krispies Treats = FREE

(1) Elmers Glue Sticks, $.50--used $1/1 School Supplies wyb Rice Krispies Treats = FREE

(2) Babybel Cheese, $4.49--price matched to Apple Market $2.99--used $1/1 HERE= $.99

(2) Honeysuckle Ground Turkey, $4.49--price matched Apple Market $2.99--used $1/1 HERE = $.99

(1) lb. Ground Beef, $3.41--used $2/1 wyb 2 Old El Paso Dinner Kits = $1.41

(2) Reynolds Baking Cups, $.85--used $1/2 HERE = FREE

(2) Old Spice Deodorant, $2.29--used $1/1 HERE = $.29

(2) Kellogg's Rice Krispies Treats, $2.00--used $.75/1 HERE = $.50 each (Plus was able to get the free school supplies mentioned above)

(2) Old El Paso Dinner Kits, $2.50--used $.75/1 HERE = $1.00 each (Plus was able to get $2 off the ground beef mentioned above)

(2) Bounty Single Rolls, $1.15--price matched to Family Dollar for $.90--used $.25/1 from inserts = $.40

(4) Trix Cereal, $2.50--used $.85/1 HERE and $.75/1 HERE = $.80 and $.90 (Plus was able to get the free produce grapes & bananas)

(2) Ragu, $2.59--price matched to Family Dollar for $1.50--used $.60/2 from inserts = $.90 each

(8) Libby's Vegetables, $.59--used $1/4 HERE = $.09 each

(2) Dozen Eggs, $1.67 each--used $1/1 wyb Toaster Strudel from Back to School flyer in store) = FREE

Bananas, $2.04--used $1/1 produce wyb General Mills Cereal = $.04



Total amount BEFORE coupons and price matching :: $151.95

Total amount AFTER coupons and price matching :: $55.78

That's a savings of 63% and $96.17!!!!


*Note the above totals are from two transactions.  I combined them together to make the post easier to understand.  I was able to do two transactions because I had people with me.




This post may contain affiliate links. Read my disclosure policy here.  

No comments:

Post a Comment