Tuesday, September 16, 2014

Price Match at Nichols (9/15-9/20)


                                    

Some of you probably already know that Nichols has a price matching policy.  This, in my opinion, is the number one best way to save money in Ada.  You can price match any local ad and then use your coupons (which still double) to rack up some major savings. 


Here’s a quick overview of how it works:

**You must use a local ad.  If you are shopping at a Nichols store in another town besides Ada, you can only use ads to stores that are local to your town.  My matchups will reflect Ada local stores.

**You must bring the ad with you to the checkout line.  You will be asked to cut out the part of the ad that you are matching and give it to the cashier.

**The item must be the exact same brand, size, variety, etc in order to be price matched.  They do not match price per pound items such as meat or fruit, however, if it is meat or fruit with a fixed price feel free to match it.

**Nichols no longer price matches Walgreens due to their loyalty program.

**You will need to be organized and be ready to tell the cashier the price of the item you are matching before he/she scans it.  I recommend you printing this list or making your own to have it handy in the checkout line so you’re not fumbling through all the ads.  (although you still need them to show the cashier).


It may sound like a lot of work, but you’ll be consistently saving a lot of money!  Yes, you can price match at Walmart, but they sure don’t double the coupon on top of the price match savings!  Price matching when paired with double coupons is the best of the best when it comes to saving money!



Walmart (there is no current ad I will watch for a new one)


Dollar General (the current ad is only DG brand items)

Sparkle Paper Towels 6 Big Rolls, 8 Regular Rolls, $5.50
Final Price = $3.50

Scott Bath Tissue, 9 Rolls, $6.95
Final Price = $5.85

Oreo Cookies, $3.00
$0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Product, exp. 9/20/14 (SS 08/10/14 R)
Final Price = $2.25 each wyb 2

Starkist Tuna Pouch, $1.00
$1/2 StarKist Tuna Pouch Product, exp. 9/21/14 (SS 07/27/14 R)
Final Price = FREE

Hostess Snacks, $3.00
$1/2 previously available
Final Price = $2.00 each wyb 2

Orville Redenbacher Microwave Popcorn, 6-8 pack, $3.75
$1/2 Orville Redenbacher's Gourmet Popping Corn, exp. 10/5/14 (SS 08/24/14) [3-ct.+]
Final Price = $2.75 each wyb 2

Mott’s Applesauce, $2.00
Check printables for a previously available coupon
General Mills Cereal, (pay attention to varieties and sizes included) $2.50
Various coupons HERE
Also check inserts
Final Price depends on variety you choose

Progresso Soup, $1.50
Final Price = $1.00 each wyb 4

Scrubbing Bubbles All Purpose Heavy Duty Cleaner with Fantastik or Bathroom Aerosol Cleaner,  or Windex $2.85
$0.50/1 Scrubbing Bubbles All Purpose Cleaner with Fantastik, exp. 10/4/14 (SS 08/24/14)
$0.50/1 Scrubbing Bubbles Bathroom Cleaning Product, exp. 10/25/14 (SS 09/14/14)
$0.50/1 Windex Product, exp. 10/25/14 (SS 09/14/14)
Final Price = $1.85

Shout Trigger, $2.50
$0.50/1 Shout Product, exp. 10/25/14 (SS 09/14/14) [ETS]
Final Price = $1.50

Viva Vantage Paper Towels, 3 rolls, $4.00
$0.60/1 Viva Vantage Paper Towels or Viva Paper Towels Roll, exp. 10/26/14 (SS 09/14/14)
Final Price = $2.80

Scrubbing Bubbles Toilet, $3.50
$0.50/1 Scrubbing Bubbles Toilet Cleaning Product, exp. 10/25/14 (SS 09/14/14)
Final Price = $2.50

Pledge Multisurface Antibacterial Cleaner or Wipes, $3.50
$0.50/1 Pledge Furniture Care Product, exp. 10/25/14 (SS 09/14/14)
Final Price = $2.50

Huggies Diapers, $9.00
Final Price = $6.00

Huggies Wipes, $2.00 (56 count)
Also a $.50/1 from inserts
Final Price = $1.00

Herbal Essences Shampoo or Conditioner or Body Wash, $2.50
Final Price = $.50

Herbal Essences Styling Aid, $3.35
Final Price = $1.35

Revlon Hair Color, $3.00
$1/2 Revlon Colorsilk, Luminista or Frost & Glow, exp. 9/20/14 (SS 08/17/14)
Final Price = $2.00 each wyb 2



Save-A-Lot (Ad Sept. 14th – Sept. 27th )

Campbell’s Chunky Soup, $1.29
$1/4 Campbell's Chunky Soup, Chili or Bowl, exp. 10/31/14 (SS 09/07/14 R)
Final Price = $.79 each wyb 4

Iceberg Lettuce, $.89

Yellow Onions 3lb bag, $1.29



Family Dollar (Ad Sept. 14th -20th)

Duracell Coppertop 4ct, AA/AAA, $3.50
Final Price = $1.50

Charmin Basic, 12 rolls, $5.00
$1/1 facebook mailer
Final Price = $3.00

Mr. Clean Muscle, $2.50
$0.50/1 Mr. Clean Liquid Muscle, Liquid or Spray, exp. 10/31/14 (RP 09/14/14) [ETS]
Final Price = $1.50

Gain Liquid, Powder or Fabric Softener, $5.00
$1/1 Tide, Gain, Downy, Bounce Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Bursts or Gain Fireworks Product, exp. 10/31/14 (RP 09/14/14) [ETS]
Final Price = $3.00

Bounty Basic Paper Towel Single Roll, $.90
$0.25/1 Bounty Towel or Napkin, exp. 9/30/14 (P&G 08/31/14) [ETS; Limit 4]
Final Price = $.40

Herbal Essences Shampoo, Conditioner or Styling Aids, $2.99
$1/2 Herbal Essences Shampoo, Conditioner or Styling Product, exp. 9/30/14 (SS 08/17/14) [Excludes Body Wash, Color and trial sizes]
FREE Herbal Essences Conditioner or Styler Product wyb Herbal Essences Shampoo, exp. 9/28/14 (SS 09/14/14) [Up to $4.99]
Final Price = $.99 each

Crest Complete Toothpaste, $3.00
Final Price = $2.00

Downy Liquid, Sheets or Unstopables, $4.50
$1/1 Tide, Gain, Downy, Bounce Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Bursts or Gain Fireworks Product, exp. 10/31/14 (RP 09/14/14) [ETS]
Final Price = $2.50

Bounce Bursts, Bounce Sheets or Gain Sheets, $5.00
$1/1 Tide, Gain, Downy, Bounce Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Bursts or Gain Fireworks Product, exp. 10/31/14 (RP 09/14/14) [ETS]
Final Price = $3.00

Luvs Diapers, $7.00
Final Price = $6.00

Pepto Bismol, $3.85
Final Price = $2.85



Apple Market (Ad 9/17-9/23)—for Ada shoppers


Prego Pasta Sauce, $1.50
$0.40/2 Prego Italian Sauce, exp. 10/31/14 (SS 09/07/14 R)
Final Price = $1.10 each wyb 2

Hot Pockets, $1.69
Final Price = $1.03 each wyb 3

Best Choice Smoked Bacon, $3.99

Marie Callender’s Single Dessert Pie, $1.99
$0.75/1 Marie Callender's Frozen Dessert Pie, exp. 10/26/14 (SS 08/24/14 R)
Final Price = $.49

Fast Fixin’ Breaded Chicken or Meatballs, $3.29
Final Price = $1.29

New York Texas Toast, $2.49
Final Price = $1.49

Totino’s Party Pizza, $1.29
Final Price = $.79 each wyb 4

Pillsbury Grands Biscuits, $1.19
Final Price = $.52 each wyb 3

Lipton Tea 24ct, $1.99
$1/1 previously available
Final Price = FREE

Campbell’s Spaghettios, $.79
$0.40/2 Spaghettios Pasta, exp. 11/15/14 (SS 09/07/14 R)

Final Price = $.39 each wyb 2



Shelton’s Supermarket (Ad Sept. 15th -23rd)—for Checotah shoppers


Seedless Grapes, $1.28/lb

Shurfine Gallon Milk, $2.98

General Mills Cereal, $2.50
Various coupons HERE
Also check inserts
Final Price depends on variety you choose

Campbell’s Chunky Soup, $1.50
$1/4 Campbell's Chunky Soup, Chili or Bowl, exp. 10/31/14 (SS 09/07/14 R)
Final Price = $1.00 each wyb 4

Grands!  Biscuits, $.98
Final Price = $.31 each wyb 3

Cool Whip Topping, $2.50
Final Price = $.50 for cool whip plus the price of 2 Jello Puddings

Tony’s Pizzeria Pizzas, $1.67
Final Price = $.92 each wyb 2

Barilla Pasta, $1.25
$0.55/2 Barilla Blue Box Pasta, exp. 11/1/14 (SS 09/07/14 #2)
Final Price = $.70 each wyb 2

Old Orchard Juice Blends, $1.89
Final Price = $.89

Glad Trash Bags, $6.99
Final Price = $4.99

Sparkle Paper Towels 8 Rolls, $5.99
Final Price = $3.99

Angel Soft Bath Tissue 12 Double Roll, $5.99
Final Price = $4.89

Iceberg Lettuce, $.99

Pineapple, $1.99









This post may contain affiliate links. Read my disclosure policy here.  

No comments:

Post a Comment